Kredi Hesaplama

Kredi Hesaplama

Kredi hesaplama, Kredi faiz oranları 2019, Mevduat hesaplama, Kredi başvurusu, kredi kartı başvurusu.


Bankadan Kredi Çekmek İçin Yaş Sınırı Nedir?

13.04.2019
9
Bankadan Kredi Çekmek İçin Yaş Sınırı Nedir?

Ülkemizde kredi kullanmak için alt yaş sınırı 18 olarak belirlenmiş olsa da birçok banka alt sınırı 20 yaş olarak belirlemiştir. Fakat kredi kullanmak için yaş sınırı tek şart değildir. Bunun yanında bir gelire sahip olmak, kredi notunun yeterli olması gibi koşullar da aranmaktadır.

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Kredi notunun kredi kullanımına uygun olması, yani bankalardan daha önce de kredi çektiyseniz ve ödemelerinizi düzenli yapmadığınızdan kredi notunuz düştüyse yine kredi çekemezsiniz. Bankalar bu tarz müşterileri riskli olarak gördüğünden kredi çekim taleplerine olumsuz yanıtlar vermektedir.
  • Düzenli bir gelire sahip olmak aranan şartlardan en önemlisidir. Bordrosunu yanında getirmeyen kişilere de kredi vermemektedir.
  • Bankacılık işlemlerinde herhangi bir sorun daha önce yaşamamış olmak gerekir.

Kredi Kullanımında Üst Yaş Sınırı Nedir?

Üst yaş sınırı bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Genellikle 60 ile 65 yaşına kadar kredi kullanımında yaş konusunda herhangi bir problem yaşanmazken 65 yaş ve üstünde olan kişilerin kredi kullanması biraz zorlaşmaktadır. Fakat bunun yanında 70 ve 80 yaş üstüne de kredi veren bankalar bulunmaktadır. Üst yaş sınırında yaştan daha önemli olan kişinin emekliliği dikkate alınmaktadır. 80 yaş ve üstü olan kişilerin kredi kullanması yüksek miktarda ve uzun vade de olursa zorlaşmaktadır. Fakat düşük miktarda ve kısa vadede olan krediler 80 yaş ve üzeri de olsa onaylanmaktadır. Vakıfbank, Aktif Bank, Denizbank ve PTT Bank için kredi kullanabilmenin üst yaş sınırı 80 yaştır. ING Bank ve TEB için kredi kullanmanın üst yaş sınırı 70 yaştır.

Fakat yaşınız kaç olursa olsun, şayet bir mal varlığınız bulunuyorsa veya adınıza bir kefil gösterebiliyorsanız herhangi bir üst yaş sınırı dikkate alınmadan kolaylıkla kredi kullanabilirsiniz. Yani bankalar için önemli olan teminattır ve güvence sağlandığı sürece kredi verebilir.

Yaş Sınırında Vade Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Yaş sınırı ne olursa olsun, kredi kullanımında kullanılabilecek en yüksek vade, ihtiyaç kredisinde 48 ay ile sınırlandırılmıştır. Fakat 65 yaş ve üstü olan kişiler için bazı bankalar vade sınırını 36 ay olarak belirlemiştir. Bu durum tamamen bankanın uyguladığı politikayla ilgilidir. Çünkü yasal olarak kullanılabilecek en uzun vade miktarı 48 aydır. Ancak yine güvence sağlayan kefil ya da ipotek gösterilen bir ev, arsa ya da benzeri mülkler bankaya güven verilmesi durumunda sorun yaşanmamaktadır.

Hayat Sigortası Yaşa Göre Nasıl Belirlenir?

Yaş sınırı, aslında hayat sigortası ile ilgili bir durum olup, belirlenen yaş sınırı da bunun için koyulmaktadır. Çünkü bankalar genel olarak çalıştıkları hayat sigortası şirketinin üst sigortalama yaşını üst kredi kullanma yaşı olarak kabul etmekteler. Sigorta şirketleri ise yaş arttıkça riskin arttığını varsayarak sigorta prim tutarlarını yükseltirler. Yaş yükseldikçe kesilen sigorta pirimi yüksek olmaktadır.

Kefillik Durumunda Yaş Sınırı Var Mıdır?

Kefil olabilmek için de gerekli olan alt yaş sınırı 18’dir. Kefil olmak için üst yaş sınırı ise o bankanın uyguladığı kredi kullanma üst yaş sınırı ile genel olarak aynıdır. Kefil olacak kişinin akıl sağlığı yerinde olmalıdır. Genele bakıldığında SSK’sı olmayan ve askerliğini yapmamış olan kişilere kredi verilmediği gibi kefillikleri de tercih edilmemektedir.

Sonuç olarak, her bankanın belirlediği farklı yaşlar ve kurallar olsa da çoğunluk olarak bakıldığında minimum yaş aralığı 18-20 iken, maksimum yaş aralığı 65-80 arası değişmektedir. Farklılıklar olsa da en üst yaş sınırı 80 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kredi Hesaplama 2019
error: Content is protected !!