Kredi Hesaplama

Kredi Hesaplama

Kredi hesaplama, Kredi faiz oranları 2019, Mevduat hesaplama, Kredi başvurusu, kredi kartı başvurusu.


Bankacı Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

13.04.2019
10
Bankacı Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Günümüzde işsizlik oldukça artmakta olduğundan kişiler kendilerine uygun meslek seçimi yapmakta ve iş bulmakta zorlanmaktadırlar. Bu şartlarda da bankalarda çeşitli pozisyonlarda, farklı işlerde yer almak oldukça cazip gelmektedir. Özellikle de hafta sonu izin olması, gün içinde çalışma saatlerinin belli olması, sigortalarının düzenli yatması ve uygun seviyedeki maaşlar kişilerde banka çalışma isteğini doğurmaktadır. Fakat her bankanın kendi kurallarına göre şartları olduğundan herkes istediği bankada çalışamamaktadır. Bankaların bazı kuralları ortak kurallar olsa da bazı şartlar tamamen bankaya özel şartlar olarak da karşılarına çıkmaktadır.

Bankacı olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Bankacı olmak için tüm bankaların aradığı ortak şart eğitim düzeyidir. Bankadaki farklı pozisyonlar için farklı eğitim seviyeleri aranmaktadır. Bu yüzden de kişiler eğitim düzeyine göre pozisyon tercih etmeli ve buna göre başvuru yapmalıdırlar.

Lise Mezunları;

Bankalar liselerin belirli bölümlerinde okumuş ve bu bölümleri bitirmiş olan kişilerin bankalarda çalışması uygundur. Özellikle Ticaret liseleri ile meslek liselerinde muhasebe, finans, borsa ya da ekonomik gibi bölümlerden mezun olan kişiler bankalara iş başvurusunda bulunabilirler. Her banka her sene belli dönemlerde belirli bir kontenjan ile lise mezunu kişileri işe almaktadır. İşe alınan lise mezunlarının üniversite mezunlarına göre kontenjanı daha az olsa da yine de işi alabilirler. Sadece bankada yükselebilecekleri pozisyon sınırlı kalmaktadır. Çünkü aynı branşlarda yüksek okulunu okuyan personel daha kısa süre içinde yükselerek idareci konumuna (şef, müdür yardımcısı, müdür vb. gibi) gelebilmektedir.

Ön lisans Mezunları;

Lise mezunlarının alınabildiği gibi üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden mezun olan kişiler de bankalarda kendilerine çok rahat bir şekilde iş bulabilirler. Üniversitelerin bankacılık, sigorta, muhasebe ya da işletme gibi bölümlerinden kişiler rahatlıkla bankalarda iş bulabilirler.

Lisans Eğitimi Mezunu;

Üniversitelerin 4 senelik lisans eğitimlerinden mezun olan kişiler bankacılık sektörü için en uygun eleman profilini oluştururlar. Genellikle kişilerin büyük bir çoğunluğu bu eğitim seviyesi ile işe alınmaktadır. Kişilerin üniversitelerde okuyabilecekleri bölüm sayısı da oldukça fazladır. Bankalar özel olarak ekonomi, iktisat, matematik ya da bankacılık gibi bölümleri okuyan kişileri işe alırken sayısal bölümlerden herhangi birisini bitiren kişilerin de bankalara girme şansı oldukça yüksektir. Özellikle bankalarda yönetici olarak çalışacak olan kişiler genellikle üniversiteden mezun olanlar arasından seçilmektedir.

Bankacı Olmak İçin Aranan Kişisel Özellikler Nelerdir?

Eğitim düzeyi uygun olan ve şartları tutan kişiler iş başvurusu yaptıktan sonrada bazı kişisel özellikleri de göz önünde bulundurularak iş kabulü yapılır.

  • Temizlik ve kişisel bakımına dikkat eden, giyim tarzı bankacılığa uygun olan ve ütülü kıyafetler tercih eden kişiler,
  • Matematik ve sayısal zekâsı kuvvetli kişiler,
  • Sonuçları ve etkilerini kısa süre içerisinde görerek bunları müşterilerine aktarabilen hızlı ve seri kişiler,
  • Güler yüzlü ve müşteriye güven veren kişiler,
  • Kişisel konuşma becerisi ve yetisi oldukça gelişmiş diksiyonu düzgün kişiler.
  • Grup çalışmasına uygun olan ve mesai arkadaşları ile uyumlu çalışan kişiler,
  • Kendisini geliştirmeye meraklı ve yetenekli kişiler,
  • Pratik ve sorun çözme kabiliyeti hızlı kişiler bu sektörde iş bulabildiği gibi hızlı bir şekilde de yükselebilirler.

Bankalara İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle başvuruda bulunacak kişi, bankanın kendi sayfasında profil oluşturmaları ve bu profil ile iş başvurusu yapmaları gerekir. Bankanın sitesinde bulunan formu doldurmalıdır. Bu formlarda genel olarak kişisel sorular bulunurken, eğitim ve iş tecrübesi de kişilere yöneltilmektedir. Formu doldurduktan sonra, kendilerine cevap gelmesini ve sınav tarihinin bildirilmesini beklemek durumundadır. Genellikle bankalar sınav tarihini çok önceden duyururlar ve bu sınava girebilmek için kişilerin başvurularını yapmış olması şartı aranmaktadır. Sınav yerleri farklı şehirlerde belirlenmiş olabilir. Daha öncesinde bu sınavlara girildiyse tekrar girmelerine gerek kalmaz. Fakat ilk defa bir bankada çalışmaya başlayacak olan kişilerin bu sınava girmesi daha doğru olur.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kredi Hesaplama 2019
error: Content is protected !!